ספורט לייף - חדר כושר בפרדס חנה

לבחור נכון נעלי ריצה

לבחור נכון נעלי ריצה
מומחים, רופאים ומאמנים טוענים שבחירה נכונה של נעלי ריצה תלויה בגלגול כף הרגל. כלומר, רצים שמחפשים את נעלי הריצה המושלמות, צריכים לשים לב לדרך שבה הרגל שלהם מתגלגלת כשהיא באה במגע עם הקרקע.
מזה זמן רב שמאמני כושר מייעצים ללקוחות שלהם לשכוח מהאופנה כשהם בוחרים נעלי ריצה, ולשקול את תנועת הגלגול של כף הרגל, או ה"פרונציה" (הדרך שבה הרגל שלהם מסתובבת פנימה בעת הפגיעה בקרקע). לכן, לא חשוב אם בחרתם במותג כמו למשל נעלי נייק, מה שכן חשוב זה שבחרתם בנעל הריצה הנכונה לכם.
ניתוח סוג התנועה הסיבובית של כף הרגל הוא עדיין הבסיס המקובל על מאמני כושר ואנשי מקצועות הרפואה, שמאמינים שזה יוביל להתאמה של נעליים טובות יותר ולהפחתת הפציעות.

סוגי נעלי ריצה
יש שלוש רמות בקרה או שליטה בסיסיות לנעלי הריצה הסטנדרטיות: מרופדות, יציבות ובעלות בקרת תנועה.
-          נעלי ריצה מרופדות מתאימות בדרך כלל לבעלי קשת גבוהה. נעליים אלה מספקות בלימת זעזועים מוגבהת ומינימום תמיכה בקשת. הן טובות ביותר עבור רצים עם פרונציה קלה או עם סופינציה (סיבוב כף הרגל כלפי מעלה). נעליים עם ריפוד טובות גם לרצים בחיק הטבע, בדרכים לא סלולות. הסיבה היא שהחריגות הלא סדירות שכף הרגל פוגשת בעת ריצה בדרכי עפר, מעניקות קצת גיוון לכפות הרגליים מהמפגש הקבוע שחוזר על עצמו עם הכביש בעת ריצה על משטח סלול.
-          נעליים יציבות טובות לאנשים שזקוקים ליותר תמיכה. נעליים אלה עוזרות להאט פרונציה בסיסית. הן טובות לרצים בטבע או לאלה שכפות הרגליים שלהן מאופיינות במידה מסוימת של פרונציית יתר.
-          נעליים עם בקרת תנועה מיועדת לכפות רגליים מאוד שטוחות (פלאטפוס). נעליים אלה מציעות כמה תכונות, כגון עקבים נוקשים, והן מעוצבות כדי להתגבר על פרונציית היתר. נעליים אלה טובות במיוחד לרצים שסובלים מפרונציה בינונית עד חמורה.
חנויות ספורט רבות מעסיקות היום אנשים מקצועיים שיכולים לבחון את כפות הרגליים של הלקוח, ולהתאים לו נעלי ספורט שמתאימות גם לסוג כף הרגל וגם לסוג הספורט שבו עוסק הלקוח (לדוגמה, ריצה, טניס, כדורסל וכן הלאה).
בהשוואה לתקופה שלפני עשרים שנים, נעלי הריצה הפכו להרבה יותר גמישות, קלות משקל, ומתאימות לתנועות המאפיינות את הריצה. ואכן, רוב נעלי הריצה בימינו, בין אם אלה נעלי נייק או מותג אחר, מעניקים תחושה מאוד נוחה כאשר נועלים אותן בחנות הנעליים.
אבל המבחן האמיתי של נעלי ריצה יכול להיעשות רק לאחר ריצה ארוכה על גבי אספלט. בעצם, הנעל האידיאלית קשורה יותר לצורה של כף הרגל שלכם ולסגנון הריצה שלכם, מאשר למותג המפורסם שמתנוסס על צידי הנעל.

האם אתם רצים על כביש סלול או בדרכי עפר?
נעלי ריצה נייק לדרכים סלולות עוצבו כך שיוכלו להתמודד גם עם המכשולים הקטנים שיכולים לצוץ לפעמים בדרכים שכאלה. נעליים אלה קלות וגמישות ועשויות כך שיוכלו לייצב את הרגליים בעת הנקישה החוזרת ונשנית על פני משטח הדרך.
נעלי ריצה לרצים בדרכים לא סלולות מיועדות למסלולים אתגריים יותר. נעליים אלה מציעות יציבות, תמיכה והגנה מתחת לכפות הרגליים. אם אתם רצים ונתקלים באופן שגרתי בשורשים, סלעים, בוץ וכדומה – עדיף לבחור בנעליים שכאלה.
אבל, אם אתם לא מוצאים נעלי ריצה לדרכי עפר שמתאימות למכאניקת הריצה שלכם, עדיף לבחור בנעלי ריצה לכביש.