ספורט לייף - חדר כושר בפרדס חנה

פילאטיס בהריון

פילאטיס בהריון

להרגיש ולהיראות כמו בלון נפוך
פילאטיס היא שיטת התעמלות בריאותית,שהפכה בשנים האחרונות לפופולארית במיוחד.יותר ויותר אנשים נחשפים לשיטה ונהנים מיתרונותיה.בפילאטיס עובדים על חיזוק והארכת השרירים,ובמיוחד על השרירים הפנימיים,שאחראים על היציבה שלנו.השיטה מתאימה למגוון רחב של אוכלוסיות,וביניהן גם לנשים בהריון.
עם ההתרגשות שבגילוי הריון והשמחה שביצירת חיים חדשים צצות גם תחושות מסוג אחר.לנשים רבות תקופת הריון עלולה להיות לא נעימה מבחינה פיזית ומנטלית:בחילות,עייפות,חרדות,כאבים,בלבול הורמונאלי ועוד.כל אלה,לצד העלייה במשקל והשינויים הבלתי נמנעים בגוף.
אחד האזורים הרגישים ביותר בתקופת הריון הוא חגורת הבטן והגב,לכן יש משמעות רבה לעבודה והגמשה של אזור זה.העבודה בפילאטיס נעשית בעיקר בשכיבה או בישיבה,צורת עבודה זו מאפשרת הורדת עומס ולחץ מאזור הגב התחתון.העבודה על שרירי הבטן בפילאטיס היא ייחודית.אנו שמים דגש מיוחד על שכבת השריר העמוקה ביותר בין שרירי הבטן,שתפקידה לייצב את עמוד השדרה התחתון ולשמש כחגורת בטן טבעית.חיזוק נכון של שרירים אלה יעזור לגוף לתמוך בבטן הגדלה,אשר מושכת את מרכז הכובד אל מחוץ לגוף,דבר הגורם בדרך כלל לכאבי גב תחתון.בשיטת פילאטיס כל תנועה מתחילה מנשימה ואיסוף שרירי הבטן,דבר המאפשר לדם רווי חמצן להגיע לעובר.
אחד היתרונות הבולטים של שיטת הפילאטיס הוא הקניית יציבה נכונה,שחשובה ביותר בתקופת הריון,וזאת על ידי עבודה פנימית ודגש על השרירים המייצבים.יציבה זקופה מפנה יותר מקום לעובר בחלל הבטן ומאפשרת לאישה ההרה לבצע פעולות יומיומיות ביותר יעילות ובפחות מאמץ.כך היא יכולה לשמור על רמת פעילות רגילה ולהגיע לסוף היום נינוחה יותר ועם הרבה יותר אנרגיה.
שיטת העבודה הרגועה והזורמת של הפילאטיס מאפשרת לאישה ההרה להתחבר ביותר קלות לגופה,להכיר אותו טוב יותר ולמצוא את השלווה הפנימית.הדבר תורם לחוויית הריון יותר ולהנאה משלבי הריון.
מותר ורצוי לעבוד על שרירי הבטן בתקופת הריון,אך בצורה נכונה ומבוקרת.
בתקופת הריון שרירי הבטן עוברים שינויי אורך,דבר הגורם להיחלשותם.בשיטת הפילאטיס אנו עובדות על שרירי הבטן בהדרגתיות,עם גדילת הבטן ובתשומת לב לשינויים,ועל ידי זה מאפשרות למערכת התומכת של הבטן(השרירים הפנימיים) לשמור על יכולת תפקוד יעיל,כדי לתמוך בבטן ולהוריד עומס מהגב התחתון.
עבודה נכונה על שרירי הבטן תעזור לנו גם אחרי הלידה.שמירה על השרירים חזקים ופעילים תאפשר לגוף לחזור מהר יותר לקדמותו,לכוחותיו ולגזרתו.
אפשר להתעמל משיטת הפילאטיס עד הרגע האחרון.העבודה בשיטת הפילאטיס נעשית בפיקוח מלא ובהתאמה מלאה ליכולת של המתעמלת ולמצבה הגופני באותו היום,עובדה זו מאפשרת לתת לאישה ההרה מענה גם לימים הטובים וגם לימים הפחות טובים מבחינה גופנית ואפילו נפשית.הפעילות הגופנית עד הרגע האחרון תאפשר לאישה ההרה להגיע ללידה עם הרבה יותר אנרגיה,ולהתאושש מהלידה בצורה מהירה וקלה יותר.
בשיטת הפילאטיס העבודה היא פנימית ועם מודעות רבה לגוף.בשלבי הריון מאוחרים  יותר קשה להתחיל ללמוד את עקרונות השיטה וצורת העבודה הרצויה,וזאת בגלל השינויים הפיזיים שהגוף עובר.לעומת זאת,אם האישה עשתה פעילות גופנית אחרת עד שלב זה בהריון ורק רוצה לשנות שיטת התעמלות לפילאטיס,אין כל בעיה.כמובן,שהשיטה מתאימה רק למי שנמצאת בכושר ובפעילות גופנית קבועה גם לפני הריון.
עם סיום תקופת הריון והשמחה שבלידה,לאחר תקופת התאוששות ,חשוב לחזור לפעילות גופנית בצורה הדרגתית ומבוקרת.אחד האזורים החשובים שיש לעבוד עליו לאחר הלידה הוא ריצפת (קרקעית ) האגן.
ריצפת האגן היא מערכת שרירים ורצועות,התומכת באברים הפנימיים ומסייעת לייצב את האגן.בזמן הריון,בגלל משקל העובר,העומס על מערכת שרירים זו גדול מאד,והיא נחלשת ומידלדלת.בשיטת הפילאטיס אנו מחזקים את מערכת השרירים הזו ומונעים נזקים עתידיים.
לאישה שעשתה פילאטיס לפני הלידה או יודעת להפעיל נכון את ריצפת האגן,מומלץ כבר אחרי הלידה להתחיל באסיפת שרירי ריצפת האגן,לאט ובהדרגתיות.
לחזור לפעילות רגילה של שיעורים אפשר אחרי שישה שבועות(שלב משכב לידה).גם נשים שלא עשו פילאטיס בעבר או בהריון יכולות להתחיל כעבור שישה שבועות מהלידה
"Sport Life" בפרדס-חנה